Znate li priču o Napoleonu? Kažu da je bio jedan od najvećih vojskovođa istorije. Osvojio je Evropu, od Moskve do Lisabona, osvojio je Egipat, vojnici su mu vodili bitke i u Meksiku. U pravom smislu vodio je svetski rat - u Evropi, Africi, Aziji i Severnoj Americi. Preoblikovao je geopolitičku mapu Starog kontinenta, nestale su pojedine države, nikle druge...
Napoleon je jedan od najuticajnijih državnika istorije. Važi za jednog od najveštijih vojskovođa i stratega ikada, kao i za kontroverznog lidera. Jedni ga gledaju kao pohlepnog i beskrupuloznog autokratu i tiranina, odgovornog za smrt više miliona ljudi, dok ga drugi posmatraju kao hrabrog i promišljenog vladara i nacionalnog heroja. Ono što je nepobitno je da je se svojim manevrima uvrstio među najpoznatije istorijske figure svih vremena. Vikipedija
Razmišljam danas o Napoleonu Bonaparti danas. Ovih dana boravim u malom portugalskom selu Fanhões. Razlog je konferencija Teen Challenge posvećena pitanju Dnevnog programa u rehabilitaciji zavisnika. O radu sa zavisnicima sam pisao - možete to pročitati OVDE, a takođe pisao sam i o Teen Challeng organizaciji, prethnodni put kada sam boravio u ovom mestu - tekst: Teen Challenge: doneti nadu beznadima.
A zašto pišem o Napoleonu Bonaparti? Iznad sela u kome se nalazim, nalazi se linija rovova, namenjena odbrani Lisabona, sagrađena od Napoleonovog velikog neprijatelja Velingtona. Danas sam "šmucao" po tim rovovima u pauzi (a planiram drugu stranu sutra). Kada negde "šmucam", obično istražim malo istoriju, i ovo je blog o tom sazanju.
KO JE BIO NAPOLEON BONAPARTA?
Napoleon Prvi Bonaparta, je bio general Francuske revolucije, prvi konzul Francuske Republike, i car Francuske i kralj Italije. Rođen na Korzici, 1769., umro u progonstvu, poražen, na ostrvu Sveta Helena 1821. godine. Smatralo se da je otrovan od strane Britanaca, ali su najnovija istraživanja pokazala da je umro od posledica raka želuca.
Poreklom iz osiromašene plemićke porodice, drugo od osmoro dece. Kažu da je bio veoma nestašan, tvrdoglav, i da ga je majka sa pet godina poslala u školu za devojčice da bi postao poslušniji... to nije imalo efekta. Rano je upisan u vojnu akademiju, i sa 14 godina postao artiljerijski poručnik. Munjevito je napredovao u karijeri, genijalni vojskovođa. Najveće pobede su bile kod Austrelica i Frinlanda, a najveći porazi su bili rat na Iberijskom poluostrvu, izgubljeni rat u Rusiji i bitka kod Vaterloa.
Genijalna strategija, za to vreme savremena tehnologija, dobro trenirana vojska, omogućila je francuskoj vojsci da dođe na vrata Moskve, osvoji Egipat, Izrael, Siriju... Tak krajnjim naporom, genijalnošću drugog generala - Britanca Velingtona, kao i ličnim ogromnim greškama Napoleona i francuskih generala (jedna od njih je i rat u Španiji i Portugalu), Napoleon je zaustavljen.
PORTUGALSKO-ŠPANSKI RAT
Portugalsko-španski rat često nazivaju i Španski rat za nezavisnost. Trajao je od 1808.-1814. godine. Rat je bio između Francuske sa jedne strane i Portugala i Britanije sa druge. Španija je u početku bila saveznik Francuske ali je dobila nož u leđa od Napoleona - iskoristio je priliku da izazove državni udar (za one koje interesuje istorija imate link u tekstu), i postavi svog brata za Kralja Španije.
Cilj rata je u početku bio da prisili Portugal da spreči Britaniju da koristi luku Lisabon, i teritoriju Portugala za rat protiv Francuske. Francuzi su tri puta pokušali da osvoje Portugal, sva tri puta osujećeni od strane Britanaca i Porgalaca, na kraju i Španije. Portugal je je bio u početku nemoćan, da bi vojska bila vremenom istrenirana od strane Britanaca, i izgrađene su odbrambene linije oko Lisabona (što me je i pokrenulo na pisanje ovog teksta).
Odbrambena linija oko Lisabona
U okolini mesta gde sam smešten, nalaze se odbambeni rovovi iz rata o kome pišem. Fanhões (Fenjoiš) se nalazi 20 km od Lisabona u brdima. Prema podacima koje sam pronašao, rovovi u kojima sam bio su prva linija odbane (ukupno je bilo tri linije).
Odbrambeni rov I Linije |
Pogled sa tvrđave - dolina u kojoj je zaustavljena francuska vojska |
Rovovi povezuju seriju malih zemljanih utvrđenja koja su služila kao artiljeriska podrška vojsci. Ceo sistem je bio povezan sistemom signalnih kućica koje su podizanjem zastava signalizirali napad jedna drugoj, i tako preneli poruku skroz do Lisabona.
Francuska vojska je bila zaustavljena na ovoj liniji fronta, u pozadini vojske je izbila pobuna, i teško poražena francuska armija je morala da se povuče preko stotina kilometara neprijateljske linije.
Ogromni gubici u Španiji, gubitak saveznika (povezano sa gubicima u Rusiji), oslabili su francusku vojsku i doveli do konačnog poraza.
Reduta - obrambena fortifikacija |
Zašto je poražen Napoleon?
Vikipedija navodi:
Sukob je izbio nakon munjevite okupacije glavnih španskih gradova od strane Napoleonovih trupa koje su navodno stigle kao pojačanje zajedničkoj invaziji Portugalije, dogovorenoj Sporazumom iz Fontenbloa, kao i tajnim zbacivanjem kralja, što je prouzrokovalo spontane narodne pobune širom zemlje poznate pod imenom Ustanak 2. maja 1808. godine. Rat koji je tom ustanku sledio karakteriše se po zajedničkim akcijama gerile i regularne vojske saveznika predvođene Vojvodom od Velingtona koje su uspele zajedničkim snagama da potuku francuske trupe i da ih nateraju na povlačenje preko Pirineja. Kasnija invazija na francusku teritoriju je prouzrokovala Napoleonovu abdikaciju i definitivni poraz u bici kod Tuluza 10. aprila 1814. godine.
LEKCIJE IZ NAPOLEONOVOG PORAZA?
Zašto je Napoleon poražen?
Gore sam naveo razloge istorijske razloge za poraz. Pitanje je šta je dovelo do poraza, ne toliko istorijski, niti sam pokrio sve detalje, je lekcija iz njegovog primera.
- Ogromna ambicija - Ambicija Napoleona je rasla srazmerno njegovim uspesima. Na kraju ambicija je prerasla razum, opreznost, mudrost.
- Oholost - Oholost je ubila Napoleona. Počeo je da veruje da je nepogrešiv, da će ostvariti nemoguće, zato što je on Napoleon. Od Revolucije došao je do ideje da je Car.
- Izdaja - Radi ostvarenja svoje ambicije Napoleon je pogazio sve dogovore, sve ugovore, izneverio prijatelje. Španci su ratovali na strani Francuza na raznim ratištima, Francuzi su iskoristili to što su elitni vojnici van Španije i osvojili njihovu zemlju. To je izazvalo ogorčenost i pobunu u Španiji, i dovelo do propasti Napoleona.
- Ne razumevanje osećanja naroda - Pošto je mislio da je nepogrešiv, Napoleona nije interesovalo šta misle obični ljudi... zato je povukao poteze koji su ogorčili narod, i doveli do pobune.
Zašto su crkve poražene?
Pronalazim paralelu između poraza Napoleona i poraza koje doživaju crkve. Vođe crkve posle početnog uspeha pomisle da su posebne sami po sebi. Misle da su Bogom dani za sve, ne mare za mišljenje ljudi, njihova osećanja, misle da su nepogrešivi.
Polako ali sigurno gaze svoja obećanja Bogu, ljudima, sebi. Njihova vizija postaje centar njihovog života i duhovnosti. Osećanja ljudi oko njih svu sve više pogažena, povređena. Umnožava se nivo konflikta. Na kraju vođe ostaju same, prognane, ostavljene.
Šta Isus kaže?
25 Isus ih onda sve dozva i reče im: „Vi znate da vladari vladaju narodima i da ih njihovi velikaši drže pod vlašću. 26Tako nešto neće biti među vama! Nego, ko hoće među vama da bude velik, neka vam bude sluga, 27i ko hoće među vama da bude prvi, neka vam bude sluga. 28Tako ni Sin Čovečiji nije došao da mu služe, nego da služi i da svoj život dâ kao otkupninu za mnoge.“ Matej 20
Poruka je jasna. Napoleon je tražio ličnu slavu i veličinu, završio je poražen i odbačen i njegovo nasleđe je propalo. Isus nije tražio ličnu slavu i veličinu, njegov poraz je pretvoren u ogromnu pobedu, a nasleđe mu traje vekovima. Čiji primer slediti, lični je izbor.
Beređi Dušan Bera
Нема коментара:
Постави коментар